Australia: całkowity zakaz używania telefonów i tabletów w publicznych szkołach

Uczniowie australijskich publicznych szkół od nowego roku szkolnego (2020/2021) przeżyją prawdziwy szok. Nie będą mogli korzystać z telefonów i tabletów. Wszystko to w ramach walki z uzależnieniem i rozpraszaniem się na lekcjach.

off and away all day

„off and away all day” to nazwa programu, który będzie obowiązywał wszystkich uczniów szkół publicznych. Zakazuje on używania telefonów i innych urządzeń, takich jak inteligentne zegarki, słuchawki, tablety i słuchawki na lekcji i podczas przerw.

Brzmi znajomo? Podobny zakaz został wprowadzony we Francji.

Pomysł został rozszerzony na cały kraj po pozytywnych testach w pojedynczych placówkach

Po konsultacjach ze szkołami, które już wdrożyły podobne restrykcje, zakaz będzie obowiązywał od momentu wkroczenia za szkolny próg. Wszystkie przerwy też będą objęte tym zakazem.

Niektóre szkoły już przyjęły tę politykę, a wyniki okazały się lepsze niż zakładano.

W praktyce będzie to wyglądało następująco:

  • Uczniowie od przedszkola do klasy szóstej nie będą mogli posiadać telefonów komórkowych podczas całego pobytu w szkole.
  • Uczniowie od klasy 7 do 12 muszą mieć wyłączone i schowane w taki sposób by nie korciły do sprawdzania np. co słychać na „fejsie”.
  • Inteligentne urządzenia takie jak zegarki (wearables) muszą być włączony tryb samolotowy.

Wyjątkami będą uczniowie, których stan zdrowia wymaga szczególnej uwagi będą mogli korzystać z tych urządzeń.

Premier Australii Zachodniej, Mark McGowan, powiedział, że ten program poprawi zdrowie i samopoczucie uczniów poprzez zachęcanie dzieci do nawiązywania kontaktów społecznych w klasie i na podwórku szkolnym.

Zły wpływ technologii na dzieci

Dodał też, że jest to odpowiedzią na obawy rodziców i nauczycieli dotyczące presji jakie wywierają media społecznościowe (m.in. dlatego Instagram ukrywa lajki) na dzieci. Ten zakaz również rozwiąże problem przynoszenia problemów ze świata zewnętrznego do szkoły.

W szkołach, w których zostały wprowadzone ograniczenia:

Uczniowie rozmawiają ze sobą twarzą w twarz, a nie poprzez wiadomości tekstowe. Są bardziej skupione na pracy podczas zajęć. Ogólnie rzecz biorąc, szkoły te są znacznie szczęśliwszymi a więzi ludzkie są mocniejsze.

Dodaj komentarz